Kehribar

Kehribar’da 30 Milyon Yıllık Peygamberdevesi Korunuyor

Gördüğünüz küçük peygamberdevesi, berrak ve el değmemiş bir kehribar parçasının içerisinde gömülü. Yaklaşık 30 milyon yıldır bu kehribar parçasının içerisinde donmuş bir şekilde duran peygamberdevesinin boyu 2,5cm’den biraz uzun. Dominik Cumhuriyeti’nde bulunan bu bozulmamış kehribar parçası, 2016 yılında Amerika’da bir açık artırma evi tarafından 6.000 dolara satıldı.

Miras Müzayedeleri, söz konusu parçayı Oligosen dönemine dayandırıyor ve yaklaşık 23 milyon ila 33,9 milyon yıllık bir yere yerleştiriyor. Arkaik Eosen'in 5 milyon yıl öncesine kadar süren Miyosen döneminin daha modern ekosistemlerine geçiş yaptığı önemli bir dönem. İnanılmaz bir şekilde, peygamberdevesinin kendisi bugün gördüğümüzden çok farklı görünmüyor.

Bugün çoğunlukla tropikal iklimlerde yaşayan 2.400'den fazla peygamberdevesi türü vardır. Ancak 135 milyon yıl öncesine dayanan en eski peygamberdevesi fosilleri, bugün çok daha soğuk olan Sibirya'dan gelmektedir. Bazı erken fosiller, tıpkı modern peygamberdeveleri gibi ön ayaklarında dikenli peygamberdevesi bile gösterir. Bu Dominik kehribarı parçasını satın alan kişi, evine her gün bakılabilen ilginç bir evrimsel tarih parçası götürdü.

Dominik & Baltık Kehribarları

Dominik kehribarı, tarih öncesi bir baklagil ağacı olan soyu tükenmiş Hymenaea Protera'dan türemiştir. Neotropik közlerin çoğu, ünlü Dominik kehribarı da dahil olmak üzere bu ağacın fosilleşmiş reçinesinden gelir.

Baltık Kehribarı ise, isminden de anlaşılacağı şekilde Baltık Denizi'nin çevresinden çıkmaktadır. Araştırmalara göre yüzbinlerce ton Kehribar bu bölgede bulunmaktadır. En yüksek kaliteli Baltık Kehribar Taşlarının yüksek bir oranı Litvanya ve çevresinden çıkarılmaktadır.

AmberTwins olarak bizler, en kaliteli Baltık Kehribarlarını sizler için Litvanya’dan getirtiyor ve sağlığınıza olumlu bir dokunuş yapıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir